Haberler

Siverek'te Nakliyat işi Yapacakların Dikkatine

Cemil KANMAZ

E-posta Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Siverek'te Nakliyat işi Yapacakların Dikkatine


Uzaktan pek bir hoş görünen evden eve taşıma işinin ne kadar zahmetli, ne kadar maliyetli ve esasında aslabir karı olmadığını göstermek için yazmak istedim bu yazıyı.
Yapabileceği bir iş kalmadığını düşünen kişilerin elindeki üç kuruşunu da heba etmiş olduğu sektördür bu sektör. Daha önce işçi olarak çalışırken zaman içinde kazandığı birikintiyi kullanarak bir kamyon alıp bütün parayı ben kazanayım derken sefaletin içinde bulduran sektördür bu sektör.

Ey evden eve taşımacı olmaya heveslenen arkadaşlarım, şimdi size küçük bir hesap sunım mı?
Bir kere 20bin TL’ye alacağınız enstrumanları hiç hesaba katmıyorum bile baştan aşağı belaya bulaşmışsınız demektir zaten.
50bin TL’ye bir kamyon aldığınızı farz edin, üzerine 10bin TL2ye kasa yapmış oldurdığınızı farz edin. Şimdi bu aracı almak için ise kredi kullandığınızı farz edin.
Evet, 60bin TL’lik aracınız 4 senelik kredisiyle beraber oldu mu 100bin? Peki 4 yıl sonrasında aracın kıymeti ne olacak? Söyleyeyim 60 bin TL’lik aracınız 30bin TL olacak ister kabul edin isterseniz sallıyor deyin. Şimdi bu aracın maliyeti ne oldu biliyor musunuz? Toplamda 130bin TL’ye araç almış oldunuz.

Şimdi ise kazancınızı hesaplayalım, hani çok güzel bir iş olarak gördüğünüz bu nakliyeden bakalım 4 senede ne kazanç elde edeceksiniz?
Her bir işten ortalama 150 TL kar elde etseniz. Her ay 15 iş yapsanız ki bu belli dönemlerde imkânsızdır, 2250 TL kar yapar. Bu senede ortalama 25bin TL kar yapar. 4 senede ise 100bin TL kar yapar.
Peki ne oldu şimdi 130bin TL’ye araç aldınız 100bin TL para kazanmıştırnız. Elinizde sadece 30bin TL para var ve oda eğer aracı satarsanız olacak. Pekala bu işin karı nerede? Siz ne yiyip ne içtiniz? Ne birikim yapmış oldunız?

Uzaktan pek bir güzel görünen bu piyasanın iç yüzünü bunca süre bu işi yapan nakliye firmaları bile hesap edemiyorlar.
Bundan sonrasını siz düşünün artık..

Son Düzenlenme Cumartesi, 24 Şubat 2018 03:42

© 2024 Siverek Nakliyat Kurumsal web Sitesi, Web Tasarım: Koray ÇOKOL